Att ge en liten komplimang
25 maj 2010. Jens Hoffmann
Min morgon var fruktansvärd, nja det är att ta i, men ungarna tjafsade non-stop och jag var bara på dåligt humör när jag äntligen lämnat den sista. Och Callan hon är hemma idag igen. "Pappa jag har ont i magen, varför tror du inte på mig?" "Klart jag gör Callan, men lova mig att du ringer om det blir sämre" sa jag till min lilla 11 åring som är kvar ensam hemma. Men det var inte den problematiken jag först hade tänkt skriva om utan det här med komplimanger. (Men hur jag borde hanterat min lilla 11-åring, det hade jag gärna tagit emot tips om.....sträng, termometer, ska gå förutsatt feberfri, lita på henne, ...öhhh svårt, tycker jag.)
Var i restaurang Skafferiets matsal där vi normalt käkar lunch. Idag var jag först och satt själv. Då kommer kocken ut. "Jens, vad bra du var på teve för lite sedan. Du stod på dig, det var riktigt bra" sa han, log och vände, och gick tillbaka in i köket. Kvar satt jag och mådde bara helt plötsligt bättre än för bara någon minut sedan.
Sedan kom jag ner till kontoret och satte mig vid datorn. Ögnade igenom mailen och kom fram till ett från Cattis. Hon skrev att hon av en slump kommit in på vår hemsida och där lite upptäckt oss. Hon hade läst om våra värderingar, vårt arbete med Convictus, vårt sätt att kommunicera och en massa annat och bara känt att skriva och berätta att hon uppskattade det. Så här löd ett av flera fina budskap som hon förmedlade. " Så hur kommer det sig att jag skriver – vill nog bara ge en komplimang en eloge, göra det som vi ofta tänker att vi ska – och så är jag dessutom glad över att ni är leverantör till mitt företag - Sigtunahem. Jag kommer se Dipart med andra nya ögon nu – positivt"

Alla Ni som jobbar för att vi ska ha livskraftiga stammar av våra 4 stora rovdjur, ni är mina vardagshjältar!!
Ja vad blir kontentan av alltihop. Jag tror vi oftare ska göra som kocken och Cattis. Ge komplimanger. Vi skänker energi och bekräftelse till någon som gör saker som vi tycker är bra. Fler bra saker blir gjorda och fler människor är säkert glada. I varje fall fungerar jag så!