En publicerad debattartikel i DN, påverkar det antalet läsare av min blogg?
7 juli 2010. Jens Hoffmann
Jo jag fick ju min debattartikel om problematiken kring biogas i Stockholm publicerad. Kul, bra och säkert nyttigt om det kan få igång en debatt kring spektaklet. För det är precis vad det är. Tänk om man skött frågan på det här sättet i Frankrike! Då hade biogasbilisterna tömt lastbilslass med råmaterial till biogas framför biogasministerns kontor...Croyez moi!
Och ytterligare en intressant sak är: Hur påverkar en sådan här publicerad debattartikel antalet besökare här? Vad tror du? Med hur många procent ökade antalet läsare från dagen innan?
Var med om ytterligare en häftig sak från vår vardag i morse. Var och besökte Niklas, Erik, Tarik och Dennis som renoverar ett P-Hus i Orminge. Kanontrevligt gäng och allt flyter. Då kom Anders från Svenska väg förbi. Han ska asfaltera runt ett antal pelare vi gjutit om. "Då låter jag asfalten gå upp runt pelarna så inte vattnet kan komma ner där, som vi brukar göra." sa Anders till Niklas.

Niklas och Anders från Svenska väg diskuterar hur asfalten ska läggas runt pelarna.
"Ja vänta lite nu" sa Niklas och började tänka högt. "Om vi låter asfalten gå upp runt pelarna vad händer då med portarna" "vilka portar" sa Anders. "Följ med mig så går vi in i ett annat garage."

Anders och Niklas i ett garage där vi ännu inte påbörjat våra arbeten.
"Aha nu förstår jag, vi får helt enkelt göra en väldigt liten avrundning kring pelarna annars kommer de gamla portarna inte att få plats" sa Anders och Niklas nickade instämmande. Jag som följde det hela tänkte bara att oj vad lätt det hade kunnat bli fel. Om inte Niklas varit där och Anders bara gått in i det andra garaget där alla de gamla portarna var borttransporterade och själv bedömt vad som skulle göras. Nästföljande dag skulle Anders killar komma och gå igång med arbetena. Följden hade blivit felaktigt utförd asfalt runt samtliga betongpelare.... Ett antal tiotusentals kronor i sjön. Men så blev det inte på grund av att Niklas tog sig tid att gå igenom jobbet som skulle göras med vår underentreprenör.
Avslutningsvis så vill jag visa mina nya inneboende över sommaren...

Finns inget så kul för barn (och pappor) som en tupp, två hönor och ett gäng små gosiga...
Jag kommer under hela semestern vara i mitt lilla torp nere vid Omberg tillsammans med mina barn. Som en del i mutan som krävs för att få dem att följa med så ingår Putte och hans harem med tillhörande följe. Hur söta som helst och tro mig. De har var och en en helt egen personlighet och speciellt då Putte. Om till exempel Anna ger sig iväg på egen hand då blir han arg och ger sig genast iväg efter henne. Förra årets stora höjdpunkt var när Putte och Stina fick tillökning första gången. Intresset dalade givetvis för att efter ett tjugotal ägg helt utebli men ändå... till och med jag längtar lite efter Putte, han är lite som en i familjen.