Jens Hoffmann
Jens Hoffmann
Bakgrund
Jag är en 44 årig östgöte som lever och arbetar i Stockholm. Efter utlandsstudier så började karriären på en reklambyrå i Linköping 1991. Det blev en mycket kort karriär. Mitt yrkesval justerades lite och jag jobbade vidare som knalle med Sveriges samtliga marknader som arbetsplats. Efter att ha gett upp knallandet började jag montera balkongräcken med gode vännen Thomas Frankborn under namnet Dipart (två partners). Idag 17 år senare jobbar jag kvar men sysselsättningen har förändrats något och vår Cheva med inbyggt sovloft är utbytt mot ett kontor.
Senaste kommentarer
Populäraste kommentatorer
Twingly BlogRank
Twingly Blog Search ShowBlog=NO blog:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:inlinks Most linked posts
Twingly Blog Search link:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:published Recent linking posts

En byggares funderingar...

Mina tankar, idéer och åsikter när jag som VD för ett byggföretag försöker driva företaget framåt på ett sunt sätt i en föränderlig och ofta svårförstådd omvärld.

 

Får rot-avdrag för arbete som aldrig utförts

13 oktober 2009, Jens Hoffmann

Jag kan idag läsa på Svd näringsliv att Eva Sigrand i Stockholm fått hem ett meddelande från Skatteverket. Det stod att hon fått skattereduktion för byggjobb utförda hemma hos henne till ett värde på 47 000 kronor. Det passade henne inte alls eftersom hon veterligen inte vare sig beställt eller fått något byggjobb gjort. Hon anmälde detta per mail till skattemyndigheten som förvisso ännu inte hunnit svara henne.
Med andra ord hade ett företag skickat in och äskat samma summa från skattemyndigheten, ett rent bedrägeriförsök med andra ord. Enligt Bengt Hansson, handläggare på Skatteverket och expert på rot-avdrag, görs ingen utredning när begäran om skattereduktion kommer in. Om bara blanketten är rätt ifylld betalas pengarna ut till företaget och ett meddelande skickas ut till kunden.
Jag anser att fenomenet är likadant på konsumentmarknaden där privatpersoner köper byggtjänster som det är på den professionella sidan. Finns det inget fungerande kontrollsystem så fuskas det. Och det är inte fusk. Det är grov kriminalitet. På den professionella sidan är det mångmiljonbelopp det handlar om och andra än scouterna är inblandade. Och kontrollerna är mycket begränsat effektiva om handläggarna på skattemyndigheten inte lämnar sina kontor.
Jag är ledsen att behöva konstatera det men det krävs en fungerande kontroll med konsekvenser för de som begår brott för att ett regelverk ska få åtnjuta medborgarnas respekt.

Etiketter: Svartjobb, Samhälle
En byggares funderingar
Vi fortsätter vår utbildningssatsning
2012.04.19, Jens Hoffmann
Vi har under vintern och våren satsat hårt på utbildning. Ledarskapsfrågor och entreprenadjuridik har stått på schemat. Nu sist var det juridiken. För det är så att när vi har projekt som vi förlorar pengar på så är det ofta så att olika saker har hänt som stört produktionen. Det kan vara tilläggsbeställningar, hinder eller andra i förväg svårplanerade händelser. Läs»
Jag undrar om tillräckligt många är intresserade???
2012.04.11, Jens Hoffmann
Vi har i snart 10 år åkt till Fyrväpplingen och fiskat och alla nära och kära till någon av oss på Dipart har varit välkomna. Men funderar på om vi är så många så det är uppskattat att vi gör det i år också? Läs»
Jag besökte en av våra garagerenoveringar
2012.03.29, Jens Hoffmann
Ute på Lidingö renoverar vi ett riktigt stort garage... 7 betongare och 3 vattenbilare kämpar på varje dag och jag blev onekligen lite imponerad.... vattenbilning Läs»
Vi behöver bli fler dipartianer
2012.02.25, Jens Hoffmann
Vår orderstock har aldrig varit större och vi behöver förstärkningar på många olika positioner... Läs»
Ledarskapsutbildning på Dipart
2012.02.13, Jens Hoffmann
Vi har ju, som alla snabbväxare, massor att ta tag i. Känner att det är en sil, full av hål, och vi tätar hela tiden men nya dyker upp. Läs»