Jens Hoffmann
Jens Hoffmann
Bakgrund
Jag är en 44 årig östgöte som lever och arbetar i Stockholm. Efter utlandsstudier så började karriären på en reklambyrå i Linköping 1991. Det blev en mycket kort karriär. Mitt yrkesval justerades lite och jag jobbade vidare som knalle med Sveriges samtliga marknader som arbetsplats. Efter att ha gett upp knallandet började jag montera balkongräcken med gode vännen Thomas Frankborn under namnet Dipart (två partners). Idag 17 år senare jobbar jag kvar men sysselsättningen har förändrats något och vår Cheva med inbyggt sovloft är utbytt mot ett kontor.
Senaste kommentarer
Populäraste kommentatorer
Twingly BlogRank
Twingly Blog Search ShowBlog=NO blog:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:inlinks Most linked posts
Twingly Blog Search link:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:published Recent linking posts

En byggares funderingar...

Mina tankar, idéer och åsikter när jag som VD för ett byggföretag försöker driva företaget framåt på ett sunt sätt i en föränderlig och ofta svårförstådd omvärld.

 

Fredag, det är sent och jag bör snart gå hem!

13 november 2009, Jens Hoffmann
Och vad kan då vara bättre än att summera veckan.
Vårt samarbete med Convictus i Bandhagen går bara bättre och bättre. Flera saker föll på plats den här veckan. Först så blev telefonhytten helt klar då Sami fick upp skärmen och installerade datorn på gaveln. Jättebra blev det och nu kan tre personer surfa, ringa och maila samtidigt utan att bli störda av varandra. Kim, Marcus, Bobby och Sami ska sträcka på sig lite extra!
Förresten om någon vill följa med Dino till Tomtebo utanför Vingåker och hjälpa till som assistent med julmarknaden så ring mig så förmedlar jag kontakten. Det gäller helgen 20-21 november. Garanterat en upplevelse. Det är alltså Convictus som upplåter sitt rekreationshem i Tomtebo till ”the locals” för julmarknad. Ett bra tillfälle för Dino att få in en slant till Convictus och att samtidigt odla relationerna till grannarna.
Vårt stora jobb åt Pahléns fortsätter. På bilden jobbar Johan med en riktig armeringsmojäng. Kul att Silver lyckades knyta ihop den affären. För det är ju alltid roligt med utmaningar och att gjuta en industrigrund på 4800 kvadrat är en utmaning.
Och så var det riktig invigning av Green Cargo ute på Arlanda vilket var fantastiskt kul. Vi ser vår försteman Z tillsammans med våra beställare precis innan invigningen.
Och så har Dipart Boys sammankallats igen för den årliga säsongen av hockeybockey. Hur kul som helst och vilket lag vi har i år. I söndags var vi 9 utespelare + målvakt. Så det var ren otur att vi förlorade med 7-9. Men våra motståndare hade ju den fördelen att de inte behövde kivas om vems tur det var att byta. För de var ju bara 4 man + målvakt. Jädra orättvist! Det är match på söndag igen!! Vi tar nya tag då.
Det har hänt några grejer som var lite tunga också. Men jag släpper dem nu och tar helg. Problemen lämnar jag på jobbet och så går vi på dem på måndag! Jag berättar lite mer i början på nästa vecka. Men, var lugn, det är inget allvarligt.
Riktigt trevlig helg nu!!
 
Jag tror Rabbi åker ut!
Etiketter: Generellt, Socialt ansvar, Personligt, Dipart
En byggares funderingar
Vi fortsätter vår utbildningssatsning
2012.04.19, Jens Hoffmann
Vi har under vintern och våren satsat hårt på utbildning. Ledarskapsfrågor och entreprenadjuridik har stått på schemat. Nu sist var det juridiken. För det är så att när vi har projekt som vi förlorar pengar på så är det ofta så att olika saker har hänt som stört produktionen. Det kan vara tilläggsbeställningar, hinder eller andra i förväg svårplanerade händelser. Läs»
Jag undrar om tillräckligt många är intresserade???
2012.04.11, Jens Hoffmann
Vi har i snart 10 år åkt till Fyrväpplingen och fiskat och alla nära och kära till någon av oss på Dipart har varit välkomna. Men funderar på om vi är så många så det är uppskattat att vi gör det i år också? Läs»
Jag besökte en av våra garagerenoveringar
2012.03.29, Jens Hoffmann
Ute på Lidingö renoverar vi ett riktigt stort garage... 7 betongare och 3 vattenbilare kämpar på varje dag och jag blev onekligen lite imponerad.... vattenbilning Läs»
Vi behöver bli fler dipartianer
2012.02.25, Jens Hoffmann
Vår orderstock har aldrig varit större och vi behöver förstärkningar på många olika positioner... Läs»
Ledarskapsutbildning på Dipart
2012.02.13, Jens Hoffmann
Vi har ju, som alla snabbväxare, massor att ta tag i. Känner att det är en sil, full av hål, och vi tätar hela tiden men nya dyker upp. Läs»