Jens Hoffmann
Jens Hoffmann
Bakgrund
Jag är en 44 årig östgöte som lever och arbetar i Stockholm. Efter utlandsstudier så började karriären på en reklambyrå i Linköping 1991. Det blev en mycket kort karriär. Mitt yrkesval justerades lite och jag jobbade vidare som knalle med Sveriges samtliga marknader som arbetsplats. Efter att ha gett upp knallandet började jag montera balkongräcken med gode vännen Thomas Frankborn under namnet Dipart (två partners). Idag 17 år senare jobbar jag kvar men sysselsättningen har förändrats något och vår Cheva med inbyggt sovloft är utbytt mot ett kontor.
Senaste kommentarer
Populäraste kommentatorer
Twingly BlogRank
Twingly Blog Search ShowBlog=NO blog:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:inlinks Most linked posts
Twingly Blog Search link:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:published Recent linking posts

En byggares funderingar...

Mina tankar, idéer och åsikter när jag som VD för ett byggföretag försöker driva företaget framåt på ett sunt sätt i en föränderlig och ofta svårförstådd omvärld.

 

En svensk hantverkare om svartjobbsproblematiken

25 februari 2011. Jens Hoffmann.

I min förra blogg "vore det klokt att byta personalpolitik" som handlade om svartjobbsproblematiken skrev jag att det var den sista i det ämnet på ett tag. Men nu har Jonas skrivit en kommentar till min blogg som var väl värd en plats i rampljuset. Så gott folk, håll till godo:

 

Lönedumpning är ganska obehagligt, det är enligt min uppfattning en utav de främsta grogrunderna för framför allt rasism och ekonomiska och sociala orättvisor, bland annat så fanns det en facklig kampanj i Storbritannien som hette "British jobs for british workers" som startades på grund utav att arbetsgivarna tilläts hyra in eller anställa BILLIGARE arbetskraft än den som redan existerade på arbetsmarknaden. Den kampanjen slog fruktansvärt fel och slutade i en ganska grotesk hatkampanj gentemot främst östeuropeèr. Jag klandrar inte de grabbar och tjejer som söker sig till en ny marknad eller ett nytt land för att få ett jobb och betala sitt uppehälle, tvärtom jag tycker det är positivt. Men det uppstår en väldigt stor problematik om en stor skara arbetskraft flyttas och börjar konkurrera med den inhemska arbetskraften till så pass billiga priser.
Resultatet blir att vi som jobbar förvandlas från människor som utför ett jobb till penga-symboler, Och det är en väldigt stor skillnad i synsätt om man slutar se till människovärdet och tittar bara på vart pengar kan tjänas.

Varför ska ni betala dessa killar mindre än oss om de ska göra samma jobb som oss?

E det skillnad på folk och folk? och framför är det olika härkomst som är skillnaden, vilket verkar vara fallet här?

Vart hamnar vinst skillnaden som Dipart skulle plocka ut? 375 kr - 85 kr = 290 kr i vinst. Hamnar vinsten i ägarnas egna fickor i slutet av året som en extra bonus utdelning?

Och om det nu lockar med billigare arbetskraft för att tjäna mera pengar, när byter ni ut hela arbetsstyrkan till tacksamma lågavlönade arbetstagare? Som för att tillägga oftast inte har något annat alternativ på den svenska arbetsmarknaden.
Och när börjar besparingarna på personalens arbetsmiljö och säkerhet?

Varför är det här företagets beteende mer okej? Bara för att det skulle vara lagligt, dvs betalade skatt?  Dom har ju uppenbarligen inget kollektiv avtal med byggnads.

Nu kanske jag spinner iväg med förhastade slutsatser, men det är iallafall att misstänka att bolaget är registrerat i Latvia för att de INTE har kollektiv avtal. Och/eller ett mer generöst ( i ägarens synvinkel) beskattningssytem.
Egentligen är ett sånt här system med lönedumpning endast okej på den svenska arbetsmarknaden pågrund utav Laval-domen.

Den som inte har läst laval-domen från EG-domstolen men är intresserad så varsågod:
http://www.tco.se/Sites/EU/Tem...

Kampen mot svartjobb handlar enligt mig inte om det är moraliskt rätt eller fel att betala skatt. Missförstå mig inte nu, jag betalar skatt och tycker att alla ska bidra till det här samhället man lever i, och med det sagt.
Det en firma som Arvidsson & Sundling gör mot oss arbetstagare är EXAKT samma sak som en firma som jobbar svart gör gentemot en firma som jobbar vitt. De går in med ett lägre pris för att få en fördelaktigare position, vilket i slutet ända ger dessa oseriösa ( Ja, jag tycker det är oseriöst och orättvist) företag en större vinst. Såklart på bekostnad av andra konkurrenter, staten etc.

Som nog alla har förstått vid det här laget är jag emot en sån här personalpolitik. Tycker att det är osmakligt.

Jag har mer att säga egentligen men tror inte att det är någon som orkar läsa mer, så med det säger jag bara Peace out!
Etiketter: Arbetsmarknaden, Svartjobb
En byggares funderingar
Vi fortsätter vår utbildningssatsning
2012.04.19, Jens Hoffmann
Vi har under vintern och våren satsat hårt på utbildning. Ledarskapsfrågor och entreprenadjuridik har stått på schemat. Nu sist var det juridiken. För det är så att när vi har projekt som vi förlorar pengar på så är det ofta så att olika saker har hänt som stört produktionen. Det kan vara tilläggsbeställningar, hinder eller andra i förväg svårplanerade händelser. Läs»
Jag undrar om tillräckligt många är intresserade???
2012.04.11, Jens Hoffmann
Vi har i snart 10 år åkt till Fyrväpplingen och fiskat och alla nära och kära till någon av oss på Dipart har varit välkomna. Men funderar på om vi är så många så det är uppskattat att vi gör det i år också? Läs»
Jag besökte en av våra garagerenoveringar
2012.03.29, Jens Hoffmann
Ute på Lidingö renoverar vi ett riktigt stort garage... 7 betongare och 3 vattenbilare kämpar på varje dag och jag blev onekligen lite imponerad.... vattenbilning Läs»
Vi behöver bli fler dipartianer
2012.02.25, Jens Hoffmann
Vår orderstock har aldrig varit större och vi behöver förstärkningar på många olika positioner... Läs»
Ledarskapsutbildning på Dipart
2012.02.13, Jens Hoffmann
Vi har ju, som alla snabbväxare, massor att ta tag i. Känner att det är en sil, full av hål, och vi tätar hela tiden men nya dyker upp. Läs»