Jens Hoffmann
Jens Hoffmann
Bakgrund
Jag är en 44 årig östgöte som lever och arbetar i Stockholm. Efter utlandsstudier så började karriären på en reklambyrå i Linköping 1991. Det blev en mycket kort karriär. Mitt yrkesval justerades lite och jag jobbade vidare som knalle med Sveriges samtliga marknader som arbetsplats. Efter att ha gett upp knallandet började jag montera balkongräcken med gode vännen Thomas Frankborn under namnet Dipart (två partners). Idag 17 år senare jobbar jag kvar men sysselsättningen har förändrats något och vår Cheva med inbyggt sovloft är utbytt mot ett kontor.
Senaste kommentarer
Populäraste kommentatorer
Twingly BlogRank
Twingly Blog Search ShowBlog=NO blog:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:inlinks Most linked posts
Twingly Blog Search link:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:published Recent linking posts

En byggares funderingar...

Mina tankar, idéer och åsikter när jag som VD för ett byggföretag försöker driva företaget framåt på ett sunt sätt i en föränderlig och ofta svårförstådd omvärld.

 

Mitt intryck av prinsessan Victorias blivande man!

9 september 2009, Jens Hoffmann

Vi på Dipart får ett friskvårdsbidrag för att stödja vårt motionerande. Det har varit 3 000 kronor bra länge nu och när ekonomin blir bättre kanske vi bör se över det.

Oavsett vilket så använde jag mitt bidrag till att delfinansiera mitt träningskort på SATS. Under lång tid så har jag stört mig på att gymmet där jag tränar är skitigt på gränsen till snuskigt. Gymmet ligger i Sickla och är ganska nytt. Jag har ringt in till huvudkontoret, har sagt till i receptionen säkert 6-7ggr och har tagit med mig personal vid två tillfällen på ”Jens pekar- och förklararpromenader,” helt utan annat resultat än att grabbarna som jobbar där tycker jag är jobbig.

Jag har vid ett par tillfällen sett städpersonal på gymmet och att det är lika lite professionella städare som jag är elake snickaren. Men de är säkert billiga. Och nu har jag helt gett upp striden och vill bara byta gym.

Var och besökte gymmet som Daniel någonting, han som är ihop med Victoria, driver och som heter Balance.

Så rent och snyggt, så propert och stilfullt och vilken fantastiskt trevlig personal. Och när jag och min kompis gav dem komplimanger för att det var så fräscht så berättade en tjej, Lina, att Daniel hade erbjudit en kille som hade mycket vilja men små förutsättningar att starta eget att få Balance som kund bara han skötte sitt jobb och sin firma klanderfritt. Killen startade eget och Daniel handlar alltsedan dess sina städtjänster av honom. Den här killen har av Daniel fått en chans till att bli en seriös och respekterad företagare. Och Daniel har skaffat sig en lojal och professionell leverantör som går över berg för honom.

Jag hade ingen uppfattning om Daniel innan mitt besök på Balance. Men oj vilket intryck han har gjort hos mig!

Kan man ha så genuint stolt och glad personal så kan man inte vara helt tokig själv! Så grattis Victoria, jag tror du hittat en bra kille.

Etiketter: Generellt
En byggares funderingar
Vi fortsätter vår utbildningssatsning
2012.04.19, Jens Hoffmann
Vi har under vintern och våren satsat hårt på utbildning. Ledarskapsfrågor och entreprenadjuridik har stått på schemat. Nu sist var det juridiken. För det är så att när vi har projekt som vi förlorar pengar på så är det ofta så att olika saker har hänt som stört produktionen. Det kan vara tilläggsbeställningar, hinder eller andra i förväg svårplanerade händelser. Läs»
Jag undrar om tillräckligt många är intresserade???
2012.04.11, Jens Hoffmann
Vi har i snart 10 år åkt till Fyrväpplingen och fiskat och alla nära och kära till någon av oss på Dipart har varit välkomna. Men funderar på om vi är så många så det är uppskattat att vi gör det i år också? Läs»
Jag besökte en av våra garagerenoveringar
2012.03.29, Jens Hoffmann
Ute på Lidingö renoverar vi ett riktigt stort garage... 7 betongare och 3 vattenbilare kämpar på varje dag och jag blev onekligen lite imponerad.... vattenbilning Läs»
Vi behöver bli fler dipartianer
2012.02.25, Jens Hoffmann
Vår orderstock har aldrig varit större och vi behöver förstärkningar på många olika positioner... Läs»
Ledarskapsutbildning på Dipart
2012.02.13, Jens Hoffmann
Vi har ju, som alla snabbväxare, massor att ta tag i. Känner att det är en sil, full av hål, och vi tätar hela tiden men nya dyker upp. Läs»