Nu har nyproduktionen av bostäder dragit igång igen!
12 november 2009, Jens Hoffmann
Låg ränta, lättare att få finansiering och ett ökat intresse för bostadsmarknaden sätter fart på bostadsbyggandet igen
skriver Svd Näringsliv idag. Men påpekar även att det sker från en låg nivå.
Samtliga fyra storbolag intervjuas också och samtliga menar på att det finns en optimism inför framtiden. Nya projekt dras igång och färdiga lägenheter kan säljas utan rabatter.
För oss på Dipart är det här bra. Jag har känt att rotsidan klarat sig någorlunda i krisen även om prisbilden sjunkit markant då fler aktörer sökt sig hit. Med andra ord har många människor som normalt sett försörjt sig på att producera nya bostäder varit inne på renoveringsmarknaden och konkurrerat där. För något måste de ju leva av. Det har lett till att prisbilden pressats ner.
När nybyggnationen drar igång igen tror jag att många byggare återvänder dit. Det leder säkert till en återgång till det normala för oss rotbyggare.
Z och Joey läser ritningar under produktionen av en ny vaktkur åt Luftfartsveket
Här har vi har precis dragit igång ett nytt jobb
Joey och PH jobbar med grundarbetena
Det här var en bra start på dagen för både rotbyggare och nyproduktionskillar!
Från det ena till det andra…. Var nere hos vår däckfirma som ligger vägg i vägg med kontoret. Han berättade att han monterat massor av dubbfria däck på våra bilar i år och undrade vad som hänt…. Jo ett litet litet steg mot en bättre miljö tänkte jag då…. Och var innerst inne lite stolt över att vi faktiskt rent praktiskt blir bättre på att leva vår värdering som säger ””Vi visar hänsyn och värnar om vår miljö genom miljövänliga arbetsmetoder”.
Våra miljöbilar
Själv får jag mina däck i nästa vecka. Måtte det inte komma snö till dess.