Nu kör vi igen!
22 januari 2010, Jens Hoffmann
Nu är jag tillbaka efter fem veckor med barnen, ryggsäckar och impulsresor i Indonesien. Semester? Ja tveksamt, men spännande var det. Det lovar jag. Oavsett vilket så är det kul att börja jobba igen och kylan gör mig gott!

Tim min yngste son med en ny kompis.
Första bloggen för det nya året. Ett år som kommer bli ett av de bästa någonsin för oss på Dipart. Jag bara känner det. Men innan jag kastar mig in i 2010 så vill jag se tillbaka bara en liten stund på året som gått. Jag konstaterar att för andra gången under Diparts historia så har vi minskat i omsättning från ett år till ett annat. Resultatmässigt har vi inte förlorat några pengar men vi har heller inte tjänat några. Vi såg också under början på 2009 orderstocken smälta ihop som en glasstårta i Sahara vilket påverkade nattsömnen hos flera av oss. Många har det år som gott fått anstränga sig mer än man kan begära. 2009 var väldigt tufft de första 8 månaderna för att vända mot mer positiva tongångar efter sommaren.

Rolle, Pastorn, Norman och Mjösberg har alla stor del i att vi fick förnyat förtroende av Sigtunahem.
Och med hela 2009 i backspegeln kan jag konstatera att vi totalt sett blev drygt 10 % fler dipartianer. Vi har alltså nyrekryterat och kraftfullt ökat våra möjligheter att ta marknadsandelar när det vänder och krisen klingar av. Men det viktigaste av allt, det är att vi gjort allt detta tillsammans. Alla har varit med i båten och rott åt samma håll. Totalt sett kan vi lämna 2009 med vetskapen om att vi är starkare, fler och skickligare nu än när året började.

Peter, Shna och Kaveh är alla nyexaminerade ingenjörer från KTH och bildar tillsammans med Yasmin, som saknas på bilden, en vass kvartett som stärker upp vår tjänstemannasida.

Kevin och Shierman är två av fem byggelever som började hos oss under 2009 som lärlingar.
Nu är det viktigt för oss att sätta nya mål för 2010.
Vi ska ha tydliga realistiska mål för Dipart men jag tror också att vi var och en kan sätta upp personliga mål. Viktiga bara för oss själva! Och som vi kan sträva efter att uppnå under året som kommer. Och sedan, när vi nått dem, då ska vi fira oss själva för att vi klarat utmaningen. För då koommer vi vara värda det.
Jag har ett par mål som är viktiga för mig.
1 Midnattsloppet under 45 minuter!! Jag ska ta tag i min hälsa. Jag bor i min kropp och då borde det vara självklart att sköta om den. Det är den värd. Så ett av mina mål för året blir att springa midnattsloppet under 45 minuter vilket är en stor utmaning för mig men inte alls omöjligt. Jag sprang på knappa 50 förra året. Klarar jag det så har jag tränat ordentligt och gått ner i vikt och sänkt mitt blodtryck.
2 Jag ska bli kompis med tekniken. Min okunskap om datorer och annat ska inte vara en belastning för mig och min omgivning. Ett mål som inte är lätt att mäta men som jag ändå vill ha med då all teknik gör mig frustrerad vilket påverkar mitt humör negativt och därmed också kollegorna på kontoret.
Vi som jobbar på Dipart ska ha tydliga mål!
När det gäller Dipart så skapade vi i ägargruppen precis innan jul en ny vision, Dipart 2015. Min roll de närmaste 5 åren blir att leda Dipart mot vår nya vision.

Vår muntra ledningsgrupp bestående av Mats, Anders, Thomas och mig fotograferad på julfesten.
Mitt främsta mål för i år blir att bryta ner visionen i tydliga konkreta mål och sedan jobba mot att uppfylla de som gäller för 2010. Det jobbet startar nu. Vi kommer på nästa kvartalsmöte visa och prata om den nya visionen.
Så avslutningsvis vill jag välkomna alla att vara med på den häftiga resa som 2010 kommer att bli. Det kommer vara spännande, utmanande och bitvis tufft. Och med de realistiska och tydliga mål vi ska sätta upp så kommer resan bli lättare att genomföra för då kommer vi veta åt vilket håll vi ska ro båten!
Och vi ska se till att vi har roligt tillsammans under resans gång. För det är själva resan som är livet! Det får vi aldrig glömma!