Jens Hoffmann
Jens Hoffmann
Bakgrund
Jag är en 44 årig östgöte som lever och arbetar i Stockholm. Efter utlandsstudier så började karriären på en reklambyrå i Linköping 1991. Det blev en mycket kort karriär. Mitt yrkesval justerades lite och jag jobbade vidare som knalle med Sveriges samtliga marknader som arbetsplats. Efter att ha gett upp knallandet började jag montera balkongräcken med gode vännen Thomas Frankborn under namnet Dipart (två partners). Idag 17 år senare jobbar jag kvar men sysselsättningen har förändrats något och vår Cheva med inbyggt sovloft är utbytt mot ett kontor.
Senaste kommentarer
Populäraste kommentatorer
Twingly BlogRank
Twingly Blog Search ShowBlog=NO blog:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:inlinks Most linked posts
Twingly Blog Search link:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:published Recent linking posts

En byggares funderingar...

Mina tankar, idéer och åsikter när jag som VD för ett byggföretag försöker driva företaget framåt på ett sunt sätt i en föränderlig och ofta svårförstådd omvärld.

 

Vad det är svårt och samtidigt viktigt att hålla koll på ekonomin

14 juni 2010. Jens Hoffmann

När vi nu skulle sammanställa resultatet för maj månad så blev det lite av en chock, vi gjorde ett minusresultat. Det ska vi inte göra i maj månad. Att januari, februari och mars varit tunga vintermånader vet vi om. Tiotusentals kronor har bokstavligen skottats rakt ner i ingenting. Men nu har våren och sommaren kommit och med dem värmen, glädjen, jobben och också möjligheterna att producera effektivt. Därför kom det som en mycket otrevlig överaskning att maj gav röda siffror.

 

"Det här är inte normalt, det ligger en hund begraven någonstans" sa Marie som håller i vår ekonomi med säkerhet på rösten. Sagt och gjort. Vi började gå igenom våra jobb och både skrämmande och positiva upptäckter gjordes.

 

På ett jobb hade vi missat att fakturera innehållet belopp, orsaken var att vi hade fått en etapp två på samma jobb vilket gjorde att i vår bokföring så syntes det inte att innehållna medel låg kvar. Ett annat jobb där hade vi fått fakturor på extraarbeten från våra underentreprenörer på över en halv miljon men inte själva fakturerat vidare till kund. Skälet var enkelt. Arbetsledaren trodde Silver skötte det och Silver antog att det var gjort. Ansvaret för ekonomin låg lite och flöt mellan de två.... Sedan har vi unga och ambitiösa arbetsledare. Att de måste få även ekonomisk coachning är självklart. Det är inte lätt att hålla kolla på mängder av fakturor på ofta stora belopp som kommer in och som också ska vidare ut till kund. Här har jag och de övriga i ledningen missat. Vi tror inte att vi tappat pengar men att vi fakturerar för sent i många fall det är helt klart. Att tänka på rätt sätt i denna byggbranschjuridikhållainnepengar soppa är inte lätt.

När Marie hade gått igenom alla våra jobb med de ansvariga så hade en förlust vänts till en vinst. Jätteskönt men samtidigt som det var skönt att få det bekräftat att vi tjänar pengar så var det inte okey att vi hade dålig koll! Vi kommer prioritera ekonomistyrningen framöver, tro mig!

 

Vill Passa på att slå ytterligare ett slag för vår fiskedag den 19:e. Som det ser ut nu är vi minst 60 personer som kommer. Och vi kan fortfarande anmäla oss och därigenom få pytt i panna, kaffe och rödbetor serverade ute i skogen med hjälp av bandvagn....

Och det är alltid okey att bara komma, även om ni inte är anmälda, om det visar sig att Ni inte får plats i kyrkan. Är det så att någon kompis till en av kidsen gärna vill med, stoppa in kompisen också i bilen och kom! I år har vi tredubblat den sedan tidigare redan rikliga tillgången på lax i sjön. Det här för att säkerställa att alla får minst en fisk!

"Det är så mycket fisk att man nästan kan gå över till andra sidan..."

Etiketter: Dipart
En byggares funderingar
Vi fortsätter vår utbildningssatsning
2012.04.19, Jens Hoffmann
Vi har under vintern och våren satsat hårt på utbildning. Ledarskapsfrågor och entreprenadjuridik har stått på schemat. Nu sist var det juridiken. För det är så att när vi har projekt som vi förlorar pengar på så är det ofta så att olika saker har hänt som stört produktionen. Det kan vara tilläggsbeställningar, hinder eller andra i förväg svårplanerade händelser. Läs»
Jag undrar om tillräckligt många är intresserade???
2012.04.11, Jens Hoffmann
Vi har i snart 10 år åkt till Fyrväpplingen och fiskat och alla nära och kära till någon av oss på Dipart har varit välkomna. Men funderar på om vi är så många så det är uppskattat att vi gör det i år också? Läs»
Jag besökte en av våra garagerenoveringar
2012.03.29, Jens Hoffmann
Ute på Lidingö renoverar vi ett riktigt stort garage... 7 betongare och 3 vattenbilare kämpar på varje dag och jag blev onekligen lite imponerad.... vattenbilning Läs»
Vi behöver bli fler dipartianer
2012.02.25, Jens Hoffmann
Vår orderstock har aldrig varit större och vi behöver förstärkningar på många olika positioner... Läs»
Ledarskapsutbildning på Dipart
2012.02.13, Jens Hoffmann
Vi har ju, som alla snabbväxare, massor att ta tag i. Känner att det är en sil, full av hål, och vi tätar hela tiden men nya dyker upp. Läs»