Jens Hoffmann
Jens Hoffmann
Bakgrund
Jag är en 44 årig östgöte som lever och arbetar i Stockholm. Efter utlandsstudier så började karriären på en reklambyrå i Linköping 1991. Det blev en mycket kort karriär. Mitt yrkesval justerades lite och jag jobbade vidare som knalle med Sveriges samtliga marknader som arbetsplats. Efter att ha gett upp knallandet började jag montera balkongräcken med gode vännen Thomas Frankborn under namnet Dipart (två partners). Idag 17 år senare jobbar jag kvar men sysselsättningen har förändrats något och vår Cheva med inbyggt sovloft är utbytt mot ett kontor.
Senaste kommentarer
Populäraste kommentatorer
Twingly BlogRank
Twingly Blog Search ShowBlog=NO blog:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:inlinks Most linked posts
Twingly Blog Search link:http://www.dipart.se/Blog.aspx sort:published Recent linking posts

En byggares funderingar...

Mina tankar, idéer och åsikter när jag som VD för ett byggföretag försöker driva företaget framåt på ett sunt sätt i en föränderlig och ofta svårförstådd omvärld.

 

Ytterligare en extern revision av vårt kvalitetssystem BF9K är klar!

25 november 2009, Jens Hoffmann

Vissa saker är tunga, en extern revision är en sådan. Men tji fick den negative. Denna gång var det en ny revisor från SP (Statens Provningsanstalt) som kom och han kunde konsten att få oss alla engagerade och med på noterna.


Mats hälsade alla välkomna och då särskilt SP´s revisor Anders Ramqvist.


Vi har valt att låta alla tjänstemän delta under hela revisionen. Det ger en delaktighet och förståelse som vi tror är viktig.


Mats lät första alla presentera sig och då särskilt Anders från SP och därefter berättade han om Dipart som företag.


Anders ställde frågor om våra möten på Dipart, hur vi jobbar med internkommunikation, mål och visioner. Hans bedömning var att vi som företag är långt framme.


Sedan gick han in på vår dokumentation. Finns mallar, är våra rutiner dokumenterade, kan man hitta källangivelser och inte minst viktigt, finns det en struktur på allting?


Sedan var det dags för det första av två arbetsplatsbesök. Här är vi i Bagarmossen där vi renoverar och bygger om 6 stycken tvättstugor åt Stockholmshem.


Det häftiga med Anders som revisor är att han är byggkunnig. Så det första han gjorde var att sätta sig in i vad vi producerar.


Ordning och reda, finns det faktablad till kemikalier, finns det första hjälpen utrustning nära till hands…


Här är vi på arbetsplats nummer två. Vår p-husrenovering i Huddinge Centrum. Anders kontrollerade KMA-plan, total kontrollplan och andra för produktionen viktiga dokument. Här fick vi avvikelser då vi inte anpassat våra mallar tillräckligt till objektet.


Vid lunch dag två var Anders klar och sammanfattade sin revision.

Vi kan nu efter att ha tagit del av Anders rapport konstatera att vi har kommit långt, speciellt inom ledning av företaget, mål och visioner. Men framförallt var han imponerad över att vi jobbar med stafettloppet och Kaizen (förresten, vet du som läser det här vad Kaizen är för något?)! Men att vi har brister inom dokumentationen ute på våra byggen samt i hur vi styr vår produktion. I övrigt så tyckte han det var roligt att alla tjänstemän var med vilket han tolkade som ett tecken på engagemang. Totalt sett fick vi 9 små avvikelser, som vi relativt snabbt kan åtgärda, och inga större. Det var ett gott betyg och vi är fortsatt kvalitetscertifierade inom BF9K!
Förresten, tanken slog mig… ska vi satsa på ISO 9 000?

Etiketter: Dipart
En byggares funderingar
Vi fortsätter vår utbildningssatsning
2012.04.19, Jens Hoffmann
Vi har under vintern och våren satsat hårt på utbildning. Ledarskapsfrågor och entreprenadjuridik har stått på schemat. Nu sist var det juridiken. För det är så att när vi har projekt som vi förlorar pengar på så är det ofta så att olika saker har hänt som stört produktionen. Det kan vara tilläggsbeställningar, hinder eller andra i förväg svårplanerade händelser. Läs»
Jag undrar om tillräckligt många är intresserade???
2012.04.11, Jens Hoffmann
Vi har i snart 10 år åkt till Fyrväpplingen och fiskat och alla nära och kära till någon av oss på Dipart har varit välkomna. Men funderar på om vi är så många så det är uppskattat att vi gör det i år också? Läs»
Jag besökte en av våra garagerenoveringar
2012.03.29, Jens Hoffmann
Ute på Lidingö renoverar vi ett riktigt stort garage... 7 betongare och 3 vattenbilare kämpar på varje dag och jag blev onekligen lite imponerad.... vattenbilning Läs»
Vi behöver bli fler dipartianer
2012.02.25, Jens Hoffmann
Vår orderstock har aldrig varit större och vi behöver förstärkningar på många olika positioner... Läs»
Ledarskapsutbildning på Dipart
2012.02.13, Jens Hoffmann
Vi har ju, som alla snabbväxare, massor att ta tag i. Känner att det är en sil, full av hål, och vi tätar hela tiden men nya dyker upp. Läs»