Fiske på Fyrväpplingen

De senaste åren har vi invigt sommaren med Dipartdagen där familj och fiske gäller! Denna aktvitet har blivit riktigt lyckad och därför väljer vi att göra den till en tradition.


Förberedelser inför fisket!

Ett bra knep för att fånga mycket fisk är att ro ut med ekan!

 


Att hålla fast en hal fisk är inte det allra enklaste.

Glädjen över fångsten går inte att ta miste på!

Det var inga små laxar som simmade runt i sjön!

Resultatet av en riktigt lyckad och trevlig fiskedag!

 
 
En byggares funderingar
Vi fortsätter vår utbildningssatsning
2012.04.19, Jens Hoffmann
Vi har under vintern och våren satsat hårt på utbildning. Ledarskapsfrågor och entreprenadjuridik har stått på schemat. Nu sist var det juridiken. För det är så att när vi har projekt som vi förlorar pengar på så är det ofta så att olika saker har hänt som stört produktionen. Det kan vara tilläggsbeställningar, hinder eller andra i förväg svårplanerade händelser. Läs»
Jag undrar om tillräckligt många är intresserade???
2012.04.11, Jens Hoffmann
Vi har i snart 10 år åkt till Fyrväpplingen och fiskat och alla nära och kära till någon av oss på Dipart har varit välkomna. Men funderar på om vi är så många så det är uppskattat att vi gör det i år också? Läs»
Jag besökte en av våra garagerenoveringar
2012.03.29, Jens Hoffmann
Ute på Lidingö renoverar vi ett riktigt stort garage... 7 betongare och 3 vattenbilare kämpar på varje dag och jag blev onekligen lite imponerad.... vattenbilning Läs»
Vi behöver bli fler dipartianer
2012.02.25, Jens Hoffmann
Vår orderstock har aldrig varit större och vi behöver förstärkningar på många olika positioner... Läs»
Ledarskapsutbildning på Dipart
2012.02.13, Jens Hoffmann
Vi har ju, som alla snabbväxare, massor att ta tag i. Känner att det är en sil, full av hål, och vi tätar hela tiden men nya dyker upp. Läs»